Na dobrej vlne – II.

V minulom článku sme sa venovali priadzam živočíšneho pôvodu dnes si povieme niečo o priadzach rastlinného pôvodu

Najznámejšou a najrozšírenejšou je BAVLNA

Získavame ju z plodov bavlníka. Bavlník je dôležitá technickohospodárska plodina. Z jej semien získavame nielen už spomenutú bavlnu ale napríklad aj olej. Je krovitého alebo bylinného vzrastu. Kvety má žlté, červené alebo biele. Po ich odkvintutí vzniká tobolkovitý plod, ktorý po dozretí pukne a uvoľní sa z neho pružná guľka plná vlákien so semienkami. Tá sa potom spracúva na priadzu. Bavlník pochádza z tropických a subtropických oblastí Indického poloostrova, Východnej Ázie a Severnej Ameriky.

Základnou vlastnosťou bavlnenej priadze je to, že chladí. Preto sa výborne hodí na letné oblečenie.  Je pevná a nie je pružná, čo môže byť v určitých prípadoch jej nevýhoda. Bavlnené priadze sa vyrábajú rôznej hrúbky. Môžete nimi šiť, vyšívať, pliesť, či háčkovať. Čo sa týka pletených vecí, môžu sa vyťahať, práve kvôli menšej pružnosti. Po namočení bavlna zvykne oťažieť a dlhšie schne.

Bavlník

Pri nákupe bavlnenej priadze sa často stretnete s pojmom – mercerizovaná bavlna

Čo to je?

Mercerizácia je pracovný postup, pri ktorom bavlnené vlákno získava hodvábny lesk a zvýši sa jeho pevnosť. Takisto farby mercerizovanej bavlny sú jasnejšie a odolnejšie.  Obidva typy bavlnenej priadze však môžete smelo používať pri svojich výrobkoch, podľa toho, čo Vám vyhovuje viac.

Ľan

bol na Slovensku pestovaný už od dávna. Je to jedna zo základných plodín, používaná v textilnom priemysle. Ľan je veľmi odolná a mimoriadne nenáročná rastlinka. Darilo sa jej aj u nás pod Tatrami. Nie je treba ju chemicky ošetrovať ani hnojiť a jej pestovanie je teda prirodzene ekologické. Ešte v 80. rokoch minulého storočia sa ľan na Slovensku pestoval vo veľkom, takisto v susednom Poľsku. Dnes sú najväčšími producentami ľanu Kanada, Rusko, Bielorusko či Belgicko.

Ľan je pevný a priedušný, chladivý a na pokožke veľmi príjemný. Má svoj typický lesk. Jeho prirodzenou vlastnosťou je jeho krčivosť a väčšia tuhosť. Avšak, čím častejšie ľan perieme, tým je poddajnejší a mäkší. Podobne, ako bavlna, je nepružný.

O vlastnostiach ľanovej priadze pri pletení/háčkovaní Vám toho viac povedať nemôžem. Nikdy som s ňou nepracovala. Ale určite raz ľanovú priadzu takto vyskúšam, pretože použitie ľanu na výrobu pletacích priadzí je konečne opäť na vzostupe. Ľanových priadzí nie je v ponuke mnoho, ale na internete sa dajú kúpiť.

Takto vyzerá pole, keď ľan kvitne.

Konopa

Konopa je univerzálna rastlina, ktorá má široké použitie v potravinárskom, chemickom, lekárskom, stavebnom, automobilovom,  kozmetickom a pravdaže aj textilnom priemysle. Konopné vlákno sa získava zo stoniek konopy siatej. Rovnako ako u ľanu aj priadza z konopy je ľahká a vzdušná, ale veľmi pevná. Konopné vlákno je dokonca pevnejšie a odolnejšie ako ľanové. Rovnako ako ľan a bavlna, aj konopa je chladivá a málo elastická.

Využitie konopnej priadze je v súčasnosti  viac na technické účely, napr. na špagáty, laná, stavebné izolácie, geotextílie. V minulosti, rovnako ako v prípade ľanu, sa konope využívalo na výrobu textílií pre domácnosti – napr. utierky, plachty ap. pre svoju odolnosť, absorbčné, či termoizolačné schopnosti. Bohužiaľ ani s konopnou priadzou, ktorá sa dá použiť na ručné pletenie, zatiaľ nemám vlastnú skúsenosť. Ale verím, že raz sa o ňu budem môcť s Vami podeliť.

Takto kvitne konopa

Bambus

sa v posledných cca 5 rokoch udomácnil aj na našom trhu. Bambusové vlákno je považované za najekologickejšie, pretože rýchlo rastie, takže využíva málo živín z pôdy a vraj pri pestovaní nepotrebuje žiadne pesticídy. Technológie na spracovanie vlákna pre textilný priemysel sa začali používať až koncom 20 storočia, využitie bambusových vlákien je však známe už dlho (napríklad bambusové laná už pred 2000 rokmi).

Bambusová priadza je pružná, mäkkučká, chladivá a veeeľmi príjemná na tele. Môžete ju nosiť aj v zime aj v lete, pretože v zime hreje a v lete chladí. Je vysoko absorbčná a antibakteriálna. Keď sa namočí, je tuhá a dlho schne, ale to jej neuberá na atraktivite, pretože sa výborne nosí. Je perfektná pre ľudí s citlivou pokožkou, alergikov a deti.

Ale

Dosť sa naťahuje

Prvý raz som  bambusovú priadzu použila pri výrobe pleteného pulóvra. Keď som ju objavila v galantérii a chytila som ju do ruky, bola úžasná. Aj pracovalo sa s ňou skvelo. Pulóver som mala ho niekoľkokrát oblečený a pocit z neho bol neskutočné príjemný. Až pokým… som ho nevyprala. Okamžite sa natiahol do takých rozmerov, že som ho skutočne viac nemohla obliecť. Jednak to bolo mojím štýlom pletenia, pleteninu veľmi nezaťahujem, mám voľnejšie očká. Ale dovtedy sa mi nič podobné nestalo, čiže svoju rolu zohrala aj táto vlastnosť bambusovej priadze.

Takže moja rada: ak chcete mať vo svojom šatníku niečo z bambusovej priadze,  buďže opatrní. Na pletenie použite radšej zmes s podielom bambusu, a 100% bambusovú priadzu použite radšej iba na háčkovanie, kde prípadné natiahnutie nebude také výrazné ako pri pletení.  

Prípadne si pred začiatkom pletenia vyhotovte vzorku, ktorú si meráte pred namočením a pod namočení a následne si vypočítate potrebný počet očiek.  A takisto veľký pozor dávajte pri praní. Určite výrobok neperte v práčke ale iba ručne a skutočne veľmi jemne, aby ste si výrobok nešetrným zaobchádzaním nezničili.

Bambusový les

Viskóza

to taký kríženec medzi priadzami. Základom na jej výrobu je celulóza, ktorá sa získava z dreva alebo z iných rastlín obsahujúcich celulózu – napríklad aj z bavlny. Avšak jej výroba je čiste chemická. Považujeme ju za polosyntetickú látku, zatiaľčo vyššie popísané priadze sú na 100 % prírodné. Viskózové vlákno sa vyrába už od 19. storočia ako náhrada hodvábu, preto ju často voláme aj „umelý hodváb“.  Takisto je známa pod názvom rayon. V textilnom priemysle sú pojmy rayon a viskóza rovnocenným označením.  

Viskóza je veľmi príjemná na nosenie. Je mäkká a splývavá. Je chladivá preto sa skvelo hodí na leto. Nežmolkuje sa, netvorí sa v nej statická elektrina a teda nepriťahuje smietky. Má dobré absorbčné vlastnosti. Viskózové vlákno môže byť matné ale aj lesklé. Lesklé sa hodí na výrobu efektných modelov na letné mesiace, alebo na spoločenské príležitosti. Taktiež spôsobov spriadania týchto vlákien je viac. Na trhu môžete nájsť klasickú priadzu – guľatú, alebo stužkovú, tubovú a podobne.

100 % viskózová priadza

Podobne ako v prípade bambusu, 100% viskózové priadze môžu po namočení zmeniť tvar, prípadne sa natiahnuť, preto pri praní treba dodržiavať rovnaké pravidlá, čiže prať veľmi jemne, opatrným stláčaním, nežmýkať a sušiť naležato.

Na základe vlastných skúseností dodám, že pliesť z priadzí, spomínaných v tomto článku, je trošku ťažšie ako z priadzí živočíšneho pôvodu,  pretože sú menej pružné. Začiatočníkom to môže narobiť trochu starostí, pretože očká sa neukladajú tak pekne a treba priadzu viac zaťahovať. Pri háčkovaní v tom problém nevidím, keďže háčkované veci samé osebe veľmi pružné nie sú. Skúsenejší mi dajú zapravdu, že po počiatočnom diskomforte si na menšiu pružnosť rýchlo zvykli a svoj štýl práce dokázali ľahko prispôsobiť typu priadze.

Toľko nadnes o priadzach rastlinného pôsobu. Našu minisériu zakončíme umelými vláknami a porozprávame si niečo aj o tzv. zmesových priadzach.

Mirka Graindová
Milujem pletenie a háčkovanie. Pomáham ženám každého veku prejaviť svoju kreativitu a jedinečnosť tým, že ich učím ako si vyrobiť vlastné, originálne kúsky garderóby, ktoré plne vyhovujú ich potrebám a vkusu.Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *